Halina Šimková

Milovnice příběhů, sběratelka životních kuriozit a forenzní genetička

Halina má od narození jeden velký, celoživotní a patrně neřešitelný problém: téměř všechno na tomto světě jí připadá strašně zajímavé a má potřebu to prozkoumávat, žasnout a pak o tom nadšeně vyprávět ostatním. Vystudovala antropologii a genetiku člověka na PřF UK v Praze, ještě předtím ovšem stihla studovat farmacii na UK a animaci na FAMU, hrát divadlo a absolvovat scénografický obor "Hračka, maska, loutka". Už během studií ji zlákala forenzní věda a stala se na dlouhé roky DNA expertkou Kriminalistického ústavu Praha, což jí přineslo spoustu nádherných a cenných zkušeností (v roce 2005 například působila v Thajsku v jednotkách Interpolu při identifikacích obětí tsunami).

Na své pouti se ale nezastavuje, a tak v roce 2016 z Kriminalistického ústavu odešla  - dílem proto, aby se mohla začít věnovat své milované bayesovské logice, zároveň ale také proto, aby se s vervou sobě vlastní pustila do popularizace. V roce 2016 získala cenu Neuron Prima ZOOM za nejlepší populárně vědecké video, několik let měla vlastní pořad Expertíza na Stream.cz, její přednášky jste mohli slyšet na TEDx, v Science Café, na konferencích New Media Inspiration, Krimyš, LMC... Fascinuje ji živý svět a pořád hledá cesty, jak o jeho půvabech vyprávět těm nejmenším - dětem.

Josef Lhotský

Nenapravitelný snílek, vypravěč a průvodce světem evoluce pro děti i pro korporát

Pepa je přeborník ve splétání a rozplétání příběhů, z nichž nejvíc miluje ten největší: evoluci. Vystudoval teoretickou a evoluční biologii, ale zabrousil i do filosofie a dějin vědy. Jeho srdcovkou jsou symbiotické vztahy a spolupráce. K smrti rád píše (viz třeba ZDE) a taky mluví. Jako autor, spoluautor nebo překladatel se podílel na dvanácti knihách s evoluční tematikou. Vyučoval na PřF UK, FSS MU  a FF UP, účastnil se řady lokálních i národních vzdělávacích projektů, dva roky byl členem redakční rady časopisu Vesmír a osm let hrál ochotnické divadlo. Miluje popularizaci a vzdělávání jak dětí, tak dospělých. No a kromě toho taky příběhy, knihy, staré portské, kvalitní nože a vítr opírající se do stanové plachty.

Od roku 2015 pracuje v korporátní sféře (bankovnictví, telekomunikace), z toho poslední roky jako agilní kouč, nadšený lektor a tvůrce netradičních workshopů pro korporátní/MSE prostředí. Napište mu třeba na LinkedIn, stejně jako Prvíci se rád propojuje a objevuje nové a nové výzvy =) 

Barbara Gyönyör

Architektka, nadšená kreslířka a tvůrkyně dětských úsměvů

Bára vystudovala architekturu, ale nakonec se od kreslení staveb vrhla na ilustrování knížek. Její osobitý styl hladí pohádkovým podkresem, který nenechá dětskou ani dospěláckou fantazii ani na chvilinku zahálet. A to je báječné! Zároveň však nikdy neutíká skutečnosti a nesvádí k představám naprosto odtrženým od reality. A to je ještě báječnější! Bářino výtvarné pojetí Prvíků díky tomu fantasticky zapadlo do zamýšleného konceptu: na skutečných základech vystavět pohádkový svět pro každého, kdo se nebojí nechat se okouzlit. Svět, který je nám známý i neznámý, blízký i vzdálený, skutečný i neskutečný. Prostě kouzelný svět bakterií, v němž spousta dětských i dospěláckých úsměvů, nadšení i AHA-momentů jde právě za Bářinými obrázky.